Skip to main content
szilagyi_aron

Rajczy Imre-díj átadása Szilágyi Áronnak

Olimpiai hagyományőrző egyesületünk meghívására Szombathelyre látogatott Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó. A világklasszis sportoló látogatásának apropóját az adta, hogy ő vehette át az egyetlen szombathelyi születésű olimpiai bajnokról elnevezett Rajczy Imre-díjat.

A díjat 2016-ban, fennállásunk 20. évfordulóján alapítottuk, hogy méltó emléket állítsunk Rajczy (Rasztovich) Imre olimpiai bajnok vívónak. A magyar sport jó híre érdekében kifejtett több éves tevékenysége elismeréseként, tisztelete jeléül – Rajczy Imre Argentínában élő lánya javaslatára – a 2023. évi Rajczy Imre-díjat egyesületünk elnöksége Szilágyi Áron olimpiai, világ- és Európa-bajnok bajnok kardvívónak  adományozta. Az elismerés átadására a párizsi olimpiai felkészülés és Szilágyi Áron szeptemberi műtétje miatt csak most kerülhetett sor. A díjat  Juan Americo Honfi, azaz Honfi János, a díj névadójának unokája és Gál László, egyesületünk elnöke adta át a kiváló sportembernek.

Continue Reading

gecsek_tibi

Gécsek Tibor 60 éves

Ma ünnepli 60. születésnapját Gécsek Tibor, Európa-bajnok kalapácsvető, a XX. század legeredményesebb Vas megyei atlétája. egyesületünk alapító tagja. A Szentgotthárdon született atléta tehetségére Hollósy Tibor, a Savaria Szakközépiskola testnevelő tanára figyelt fel, aki Németh Pál dobócsoportjához irányította. 1980. május 10-én találkozott először Pali bácsival, akivel 22 évig szoros kapcsolatot ápolt. Pályafutása első fontos állomása az 1983-as schwechati ifjúsági Európa-bajnokság volt, amelyen meglepetésre hatodik lett. 1986-ban megnyerte első felnőtt bajnokságát, olyan nagynevű versenyzők, mint Vida, Szitás és Sinka előtt. 1987-ben, Rómában élete első világversenyén döntőbe került, s a 7. helyen végzett. Ebben az évben 79,14 méterrel a magyar csúcsot is elhódította, sőt egy évvel később első magyar kalapácsvetőként átlépte a bűvös, nyolcvanméteres álomhatárt.

Continue Reading

csejthey_paris

Emlékezés az első vasi olimpikonra

Száz évvel ezelőtt szintén Párizsra figyelt a világ, a modern olimpiák megálmodójának, Coubertin bárónak hazájában rendezték az olimpiai játékokat. Az első Vas megyei születésű olimpikon, dr. Csejthey Lajos 1924. július 6-án gerelyhajításban a 9. helyen végzett. Erre a nem minden napi jubileumra szülőfalujában, a ma már Sorkifalud településhez tartozó Dömötöriben szépszámú érdeklődő jelenlétében emlékeztek meg. A falu emlékparkjában áll dr. Csejthey Lajos emlékműve. melyet 2007-ben a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület és a helyi önkormányzat állíttatott.

Erős Zoltán, Sorkifalud polgármestere köszöntőjében felidézte a község leghíresebb szülöttének életútját, kiemelve annak elsősorban a településhez köthető részeit. A falu idősebb lakosai még mindig jó szívvel emlékeznek az olimpikon orvosra és családjára. A kiváló atléta nem csak a sportpályán, hanem a civil életben is sikeres és megbecsült ember volt.

Continue Reading

plakat

XXIII. Halmay úszókupa Bükfürdőn

2024. augusztus 10-én, szombaton már huszonharmadik alkalommal rendezi meg a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület amatőr úszóversenyét, a Halmay Kupát. A versenytáv – a hagyományoknak megfelelően – 50 yard (45,72 méter) lesz.. Az úszókupának ismét az ideális feltételeket biztosító Bükfürdő Thermal & Spa ad otthont. A versenyre ebben az évben is Halmay Zoltán szülőfalujából, a ma már Szlovákiához tartozó Magasfaluból (Vysoká pri Morave) különbusszal érkeznek versenyzők és szurkolók.

A rendezvény fővédnöke Becsey János paralimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok úszó. A 14 órakor kezdődő amatőr úszóversenyen bárki megmérettetheti magát, aki kedvez érez az úszáshoz és benevez a versenyre. A női és férfi, illetve leány és fiú kategóriákban kiírt versenyre a helyszínen, a nagymedencénél 12 órától lehet nevezni. Nevezési díj nincs, az összes résztvevő díszes oklevelet kap.

Minden indulónak eredményes versenyzést kívánnak a rendezvény szervezői!

Continue Reading

tatai_t

80 éves Tatai Tibor, a vasi kenukirály

Ma ünnepli 80. születésnapját Tatai Tibor, olimpia és világbajnok, Európa-bajnoki bronzérmes kenus. A mexikói olimpia kenu egyes bajnoka a Vas megyei Pösén született, de élete már hosszú évek óta a festői szépségű Szentendréhez kötődik. 16 évesen kezdett kajakozni a Budapesti Előre, illetve a BKV Előre színeiben, majd áttért a kenura. Nevelőedzője Molnár Lajos. 1964-ben már legyőzte az akkori kenukirályt, Parti Jánost, de behívták katonának, ami törést okozott pályafutásában. 1968-ban tagja lett a mexikói olimpiára utazó válogatottnak. Az akkori szövetségi kapitány, Granek István úgy döntött, hogy külön versenyen dőljön el Wichmann Tamás és Tatai Tibor közt: ki induljon a kenusok 1000 méteres versenyében. Ezt a „pótválogatót” Tibor nyerte meg, aki olimpiai bajnoki címmel hálálta meg a bizalmat.

Continue Reading

nlj

Elhunyt Németh László József tagtársunk

Szomorú hírt kapott egyesületünk. Életének 85. évében elhunyt Németh László József tagtársunk, barátunk. Bár az utóbbi években csak ritkán találkoztunk és tudtunk róla, hogy betegeskedik, mégis váratlanul ért bennünket halálhíre. Visszavártuk közénk, de a sors másként rendelkezett.

Németh László József bátyja, a „Dobópápa” ajánlásával 2001-ben csatlakozott baráti körünkhöz. 1940. január 19-én, Pali bácsihoz hasonlóan Gyöngyöshermánban született. A felejthetetlen gyermekévek a Nagy Lajos Gimnáziumban folytatódtak számára, de közbejött az 1956-os forradalom és szabadságharc. Ekkor – sok honfitársunkhoz hasonlóan – ő is külföldre távozott.

Continue Reading

címlap

Emlékezés Tóth II Józsefre

Május 16-án lett volna 95 éves Tóth II József, az Aranycsapat merseváti születésű legendás jobbszélsője. Ebből az alkalomból olimpiai egyesületünk és Mersevát Község Önkormányzata megemlékezést tartott szülőfalujában, az öt évvel ezelőtt  állított emléktáblájánál. A himnusz eléneklése után Csillag Albert polgármester köszöntötte az egybegyűlteket. Kiemelte, hogy bár Tóth II József élete nagy részét Csepelen élte le, de mindig büszke volt merseváti származására, mindig szívesen idézte fel az itt töltött éveket. Szülőfaluja is nagy becsben tartja híres szülöttét, 2015 óta nevét viseli a sportpálya, 2019 óta pedig emléktábla hirdeti legnagyobb tetteit.

Continue Reading

CÍMLAP

A varázslatos Somló felfedezése

A 2021 óta már hagyományossá váló tavaszi kirándulásunk úti célja a Somló-hegy volt. A személyautóval megközelíthető legmagasabb ponttól, a Szent Margit kápolnától indult a túránk. Itt először Mesterházy Imre, aki földrajz tanári diplomával is rendelkezik ismertette a Somló-hegy kialakulását, történetét és néhány érdekességet is megosztott 24 fős csoportunkkal. A Mátyás király idejében épült Szent Margit kápolna történetét Gál László ismertette, majd első úti célként megjelölte a Szent István kilátót. A kilátóhoz vezető ösvény Ede bácsi pincéjénél kezdődik. Itt előbb megkóstoltuk a Somló legnevezetesebb italát, a nászéjszakák borának is nevezett juhfarkot, majd nekivágtunk a túrának. Az egyáltalán nem könnyű útvonalat csoportunk tagjainak többsége teljesítette. A Szent István kilátóból csodálatos panoráma tárult elénk, még a Balaton-felvidéki hegyek is láthatóak voltak. Rövid sétát tettünk a fennsíkon, a fából készült hatalmas méretű keresztet és Szent István szobrát is megtekintettük.

Continue Reading

címlap

Olimpiai vándorgyűlés Beloianniszban

A Magyar Olimpiai Akadémia a Fejér vármegyei Beloianniszban tartotta 79. olimpiai vándorgyűlését. Egyesületünk 10 fővel képviseltette magát az olimpiabarátok seregszemléjén. A nagyszerűen sikerült rendezvényt Sákovicsné Dömölky Lídia így értékelte: „A vándorgyűlés végén nehezen tartottam vissza magam, hogy ott azonnal ne osszam meg az érzéseimet mindenkivel, amit ez a csodálatos nap kiváltott belőlem. Pedig nem titkolt korom, 88 azt jelenti, hogy ennyi idő alatt módom volt sok jót és kevésbé jót megélnem. Évtizedek óta igen jó érzéssel veszek részt, ha tehetem az adódó eseményeken, amelyekkel az olimpiai eszmét ébren tartani igyekszünk. És tisztelem az Olimpiai Akadémia jeles, nagy tudású, pallérozott agyú személyiségeit, és örömmel találkozom a lelkes hazai olimpia barátokkal. Azonban, ha elismerem az összes eddigi találkozó hiteles eredményességét, akkor is most őszinte szívvel ki kell jelentem, hogy ilyen felemelő érzések még egy alkalommal sem áradtak belőlem.

Continue Reading

szarkaz emlektabla

Nyolc éve hunyt el Szarka Zoltán olimpiai bajnok labdarúgó

Az Illés Labdarúgó Akadémia Gimnáziuma – hagyományteremtő szándékkal – megemlékezést tartott Szarka Zoltán olimpiai bajnok labdarúgó Haladás Sportkomplexumnál lévő emléktáblájánál. A kiváló kapus özvegye, gyermekei és több családtag és az Illés Akadémia ifjú labdarúgó palántái mellett szépszámú érdeklődő tisztelgett a Szarka Zoltán emléke előtt. A megjelentek köszöntése után Alasz Anna a gimnázium 9. évfolyamos tanulója idézte fel röviden az olimpiai bajnok labdarúgó pályafutását. 

Continue Reading

címlap_tt

Tihanyi Tibor sportszeretete 75 évesen is határtalan

Április 11-én folytattuk tavaly megkezdett „Köztünk élnek” sorozatunkat. 2024-ben első vendégünk Tihanyi Tibor ny. címzetes főiskolai docens volt, aki edzőként, sportvezetőként, sportoktatóként, tanár­ként is maradandót alkotott. 2017 óta tagja olimpiai baráti körünknek. A korábbi hasonló estek alkalmával kialakult egy koreográfia: a bemutatkozó vendég előadást tart eddigi életéről, majd – kötetlen beszélgetés formájában – a közönség kérdéseire válaszol.

Tihanyi Tibort sokan tősgyökeres kőszegiként tartják számon, pedig ő Szombathelyen született és ezer szállal kötődik is szülővárosához. Boldog, élményekben gazdag gyermekkora volt. 1958-ban labdarúgóként indult sportolói pályafutása, a Szombathelyi Pamut ifjúsági csapatánál id. Kulcsár Ferenc, a Haladás legendája volt az edzője.

Continue Reading