Ugrás a tartalomra
szilagyi_aron

Rajczy Imre-díj átadása Szilágyi Áronnak

Olimpiai hagyományőrző egyesületünk meghívására Szombathelyre látogatott Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó. A világklasszis sportoló látogatásának apropóját az adta, hogy ő vehette át az egyetlen szombathelyi születésű olimpiai bajnokról elnevezett Rajczy Imre-díjat.

A díjat 2016-ban, fennállásunk 20. évfordulóján alapítottuk, hogy méltó emléket állítsunk Rajczy (Rasztovich) Imre olimpiai bajnok vívónak. A magyar sport jó híre érdekében kifejtett több éves tevékenysége elismeréseként, tisztelete jeléül – Rajczy Imre Argentínában élő lánya javaslatára – a 2023. évi Rajczy Imre-díjat egyesületünk elnöksége Szilágyi Áron olimpiai, világ- és Európa-bajnok bajnok kardvívónak  adományozta. Az elismerés átadására a párizsi olimpiai felkészülés és Szilágyi Áron szeptemberi műtétje miatt csak most kerülhetett sor. A díjat  Juan Americo Honfi, azaz Honfi János, a díj névadójának unokája és Gál László, egyesületünk elnöke adta át a kiváló sportembernek.

A díjátadást követően a zsúfolásig megtelt Olimpia termünkben Gál László beszélgetett Szilágyi Áronnal sportpályafutásáról és sporton túli életéről. Aggódó tekintetek figyelték kissé még bicegő járását, de mindenkit megnyugtatott, hogy terv szerint halad rehabilitációja, márciusra prognosztizálja visszatérését a pástra. A kezdetekről elmondta, hogy atlétának indult, de unalmasnak találta a köröket róni. Kilencéves korában kezdett el vívni a Vasasban, ahol első mestere, Gerevich György hatására már hamar olimpiai győzelmekről álmodott. Büszke három gyermek országos bajnokságára is. Bár 12-13 éves korában néhány hétig abba akarta hagyni a vívást, de edzője és családja meggyőzte, hogy folytassa, hiszen a kardvíváshoz zseniális adottságai vannak. 17 évesen már világbajnoknak mondhatta magát, a sikerek azóta sem kerülik el, nem véletlen, hogy ő az egyetlen háromszoros egyéni olimpia bajnok kardvívó. A beszélgetés során szóba kerültek az olimpiai diadalok, edzőváltások, a háttér stáb szerepe, a sportpszichológia jelentősége, társadalmi szerepvállalása, de a Ferenc pápával történt találkozás is. Versenyzőként mindent megkapott a vívástól, amit lehet, mindenek előtt barátokat és a feleségét. Ma már ő a fiatalok példaképe, ami nagy felelősséggel jár. Természetesen beszélt a sokkolóan kezdődő párizsi olimpiáról is, melynek vége egy fantasztikus talpra állás lett olimpiai csapatezüsttel. A jelenlévők megtudhatták, hogy jelenleg generációváltás zajlik a kardcsapatban, ami még nem zárja ki a Los Angeles-i olimpiai részvételét, de erről még korai beszélni. Viszont edzőként nem tudja magát elképzelni, sportvezetőként inkább. A beszélgetés során kiderült, hogy Szilágyi Áront szerte a világon miért tisztelik, miért ő a fiatalok példaképe. A friss Rajczy Imre-díjas sportember egy csodálatos estet szerzett közönségének, melynek jutalma egy szűnni nem akaró taps volt.

Az ünnepélyes díjátadást megelőzően London, Rió és Tokió olimpiai bajnoka látogatást tett a Szombathelyi Vívóakadémián, ahol nem csak az egyesület vezetőivel és edzőivel találkozott, hanem a vívópalánták népes hada is várta. A rögtönzött élménybeszámolón az ifjú vívók számos kérdést feltehettek illusztris vendégüknek, példaképüknek, aki türelmesen válaszolt, majd mosolyogva dedikálta a fotókat és emléktárgyakat. Közös képek készítésére is volt lehetőség, ezzel is életre szóló élményt szerezve a jövő vívó reménységeinek. Szilágyi Áron elismeréssel szólt a vívóakadémia minden igényt kielégítő sportlétesítményéről is.

A programból nem maradhatott ki Rajczy (Rasztovich) Imre szülőházán elhelyezett emléktáblájának megkoszorúzása sem. Itt a család nevében Honfi János, valamint Horváth Vilmos, egyesületünk alapító elnöke emlékezett a berlini olimpián aranyérmes vívóra. Szilágyi Áron is fejet hajtott, majd megkoszorúzta Rajczy Imre emléktábláját.

Szakály Ferenc rendezvényen készült képei itt megtekinthetők.

Videó archívum

25 éve az olimpiai eszme szolgálatában

Az Aranycsapat elfeledett legendái

Pars Krisztián olimpiai bajnok

Szarka Zoltán portré